Naszymi oczami

iPhone 6 ma pojawić się w dwóch wersjach. Czy różnić będzie je tylko przekątną ekranu?

iPhone 6

Kiedy w ubiegłym roku Apple wprowadziło do sprzedaży równolegle dwa modele iPhone’a, które oprócz wyglądu różniły się również parametrami, pojawiło się wiele pytań odnośnie tego, jaki pomysł ma firma na kontynuację linii swojego flagowego produktu?

W Apple dotychczas bardzo lubiłem to, że jeśli pojawiał się nowy model iPhone’a, to nie musiałem martwić się, czy wybrać wersję A ze słabszymi parametrami, czy może silniejszą wersję B. Po prostu kupowałem nowego iPhone’a o określonej pojemności pamięci dostosowanej do moich potrzeb/portfela i miałem pewność, że przez najbliższy czas mam zupełny spokój i każda nowa aplikacja, czy gra, którą zakupię w App Store, zadziała bez najmniejszych problemów. Bo to deweloperzy powinni się martwić, żeby aplikacje działały sprawnie, a nie ja, jako użytkownik. Niestety podział jaki Apple uczyniło w roku ubiegłym, trochę tę zasadę zachwiał. I jest to pewien problem nie tylko dla użytkowników, ale i dla deweloperów.

Teraz, coraz większymi krokami zbliża się premiera iPhone’a 6. I chociaż to na razie plotki, raczej nie mamy powodów aby wątpić, że nowy smartfon z nadgryzionym jabłkiem pojawi się w dwóch wersjach – z ekranem 4,7″ i 5,5″. Wszystko byłoby w porządku (na co po cichu wciąż liczę), gdyby różnice ograniczały się tylko do tego. Niestety ostatnio na jaw zaczęły wychodzić informacje, które wskazują, że Apple ponownie urozmaici poszczególne wersje swojego smartfona.

iPhone 6

Porównanie obu modeli z iPhone’em 5s i iPadem Air. Wizualizacje oparte o dotychczasowe przecieki.

Pierwsza różnica jest moim zdaniem najmniej istotna, bowiem dotyczy pamięci urządzenia. Według chińskiego portalu Wei Feng, tylko większy iPhone 6 (5,5″) zostanie wydany w wersji z pamięcią 128 GB (oraz 32 i 64). Jednocześnie model 16 GB ma być zupełnie porzucony, a mniejszy iPhone 6 (4,7″) ma zostać posiadać pamięć 32 i 64 GB.

Drugą różnicą ma być materiał z jakiego zostanie wykonany ekran. W przypadku iPhone’a z ekranem o przekątnej 5,5″ ma to być znacznie lepsze szkło szafirowe, podczas gdy mniejszy model będzie wciąż posiadał wyświetlacz zabezpieczony przez gorilla glass. I chociaż nie wpływa to bezpośrednio na funkcjonalność samego urządzenia, to może mieć już znaczący wpływ na wytrzymałość i komfort użytkowania.

Kolejna różnica jest już dla mnie bardziej istotna, ponieważ bardzo często wykorzystuję iPhone’a do robienia zdjęć – w podróży, na spacerze – jako pamiątkę, ponieważ telefon mam zawsze przy sobie. I oczekuję, aby jakość robionych zdjęć była jak najwyższa. Pamiętacie na pewno informacje dotyczące optycznej stabilizacji obrazu, która miała trafić do najnowszego modelu. Niestety, teraz okazuje się, że ze względu na ograniczenia produkcyjne, nowa technologia znajdzie się tylko w większym modelu. Mniejszy będzie natomiast wciąż wykorzystywał tańsze rozwiązania podobne do tych, które są w iPhone’ie 5s. A ja nie wyobrażam sobie posiadania smartfona z ekranem 5,5″…

Ciekawe w ilu jeszcze kwestiach nowe urządzenia będą się różnić? Niestety obawiam się, że ostatecznie mniejszy iPhone 6 (4,7″), może stać się następcą linii „c”, podczas gdy tylko większy model (5,5″) otrzyma pełnię rozwiązań i możliwości, jako kontynuacja linii „s”. I jeśli tak będzie – obym się mylił – będzie to bardzo duży błąd Apple.

[source name=”9to5mac” url=http://9to5mac.com/2014/06/24/kgi-4-7-iphones-camera-may-not-support-optical-image-stabilization-5-5-likely-will/][source url=http://www.macrumors.com/2014/06/26/128gb-iphone6-5-5/ name=”MacRumors” url=http://www.macrumors.com/2014/06/26/128gb-iphone6-5-5/]

To Top