Patenty Apple

Apple patentuje czujnik dymu

Firma Apple patentuje coraz to więcej rozwiązań technicznych do swoich urządzeń, które mogą nam zarówno ułatwić jak i pomóc w codziennym życiu.

Kolejnym rozwiązaniem opatentowanym przez firmę z Cupertino jest czujnik dymu, który można w przyszłości montować w smartfonie, komputerze albo smartwatchu. Każde urządzenie wyposażone w taki dodatek może uruchomić zraszacze, informując domowników, że pojawiło się niebezpieczeństwo i dodatkowo powiadomić odpowiednie służby bezpieczeństwa. Również specjalne oprogramowanie będzie mogło nam wskazać gdzie dokładnie przebywają domownicy w momencie wykrycia zagrożenia, co patrząc na rozmiar zagrożenia jest bardzo istotne.

Dla wielu osób sama instalacja wykrywaczy dymu jest zbyt skomplikowana, a czasem i bardzo kosztowna lub po prostu uznają to zagrożenie za nieistotne. Natomiast gdybyśmy wraz z zakupem przykładowo MacBooka mieli wbudowany czujnik, to podejrzewam, że rzadziej dochodziłoby do tragedii spowodowanych pożarami lub ulatnianiem się tlenku węgla.

Oczywiście samo opatentowanie czujnika nie oznacza wprowadzenie go na rynek do wszystkich urządzeń, nawet ciężko nam jest powiedzieć czy zostanie on w ogóle wprowadzony. Jednak mam nadzieję, że ten czujnik zostanie wdrożony w każdym nomym sprzęcie Apple. Poniższe zapiski z dokumentacji patentowej prezentują szczegóły zastosowania czujnika w urządzeniach.

czujnik dymu 1

czujnik dymu 2

czujnik dymu 3

czujnik dymu 4

czujnik dymu 5

czujnik dymu 6

czujnik dymu 7

czujnik dymu 8

Patent ten może mieć spore znaczenie w inteligentnych domach. Trudno się dziwić w dobie ciągle rozwijającej się technologii każda firma dąży, aby użytkownikowi żyło się lepiej i wygodniej a co za tym idzie bezpieczniej.

[source name=”Patently Apple” url=http://www.patentlyapple.com/patently-apple/2014/11/apple-aims-to-embed-a-fire-detector-into-future-idevices-macs.html]

To Top