Informacje i nowości

iPhone w parze z samochodem

Niedługo po tym, jak Tesla pokazała możliwość sterowania samochodem za pomocą niezależnej aplikacji i Apple Watch, Apple zdecydowało się odkurzyć swój stary patent- system kontroli pojazdów za pomocą swojego flagowca. Zobaczcie, jak wyglądają oryginalne koncepty patentowe od Apple oraz w jakich dziedzinach firma widzi zastosowanie przyszłościowego wynalazku.

Trochę historii.

Pierwotnie plany złożone zostały w czwartym kwartale 2001 roku. Patent nr 8947202 zatytułowany „Dostęp do pojazdu za pomocą urządzenia przenośnego” przedstawia kilka możliwości osiąganych przez sparowanie telefonu iPhone z samochodem. Możemy odblokować drzwi i schowek, ale też uruchomić silnik, aktywować system rozrywki, GPS i konsolę oraz kontrolować zdalnie deskę rozdzielczą.

Funkcje.

Apple-patent-Bluetooth-car-control-002

W planach jest masa innych możliwych funkcji. Przykładowo, iPhone może pomóc włączyć oświetlenie w przedziale pasażerskim pojazdu, dostosować miejsca, włączyć światła do jazdy dziennej, otworzyć okno dachowe, włączyć system automatycznego parkowania oraz wiele więcej. Zakres funkcjonalności opisanych powyżej jest silnie uzależniony od wbudowanych czujników w samochodzie. Patent nawet zawiera szczegóły personalizacji otoczenia w samochodzie za pomocą telefonu iPhone, w tym takich ustawień, jak wysokość siedzenia, pozycja lusterek, kontrola temperatury i podobne.

Od technicznego punktu widzenia. 

Apple-patent-Bluetooth-car-control-001

Połączenia pomiędzy urządzeniem a pojazdem mogą być oparte na protokole bezprzewodowego krótkiego zasięgu, takie jak Bluetooth 4.0. System zabezpieczenia i identyfikacji najlepiej rozwiązałby Touch ID. Jako ciekawostkę można dodać, iż Apple posiada kilka innych patentów związanych z samochodami. Jeden z nich opisuje usługi lokalizacji, które automatycznie uruchomią silnik i rozgrzeją wnętrze samochodu, gdy się do niego zbliżasz. Miejmy nadzieje że w przyszłości iPhone nie odbierze nikomu przyjemności z jazdy, kierując za nas. Z drugiej strony bardzo przydałoby się, jeśli telefon sam potrafiłby oceniać sytuacje na drodze lepiej niż człowiek. Może kiedyś odwiezie nas do domu po całonocnej imprezie?

[source name= CultOfMac url=http://www.cultofmac.com/310866/iphone-start-car-get/]

To Top