Informacje i nowości

Nolan Bushnell – pierwszy szef Steve’a Jobsa

Nolan Bushnell zatrudnił Steve’a Jobsa w Atari, gdzie ten razem ze Stevem Woźniakiem pracowali projeketując gry komputerowe. Mający dzisiaj 71 lat Bushnell udzielił w weekend wywiadu dla The Australian Financial Review. Mówił o Jobsie, szansie stania się posiadaczem jednej trzeciej udziałów Apple i o dużym problemie jaki dzisiaj ma firma z Cupertino.

Steve i ja byliśmy bardzo bliskimi przyjaciółmi. Mieszkaliśmy dwie przecznice od siebie, a on przyjeżdzał na motocyklu, zazwyczaj w sobotę lub niedzielę rano. Piliśmy herbatę i rozmawialiśmy o różnych rozterkach biznesowych, które miał, a ja zawsze starałem się mu doradzić

Te rady doprowadziły do tego, że w 1976 roku Jobs poprosił Bushnella o  50 000$ na start firmy komputerowej w zamian za jedną trzecią udziałów Apple. Bushnell wtedy odmówił. Pracował w Atari, które również produkowało komputery i bał się, że spowoduje to konflikt interesów.

Co mogę powiedzieć? To był wielki błąd…

Być może najbardziej interesujący w rozmowie z Nolanem jest jego teza, że Apple mierzy się ze „strasznym problemem”, który może firmę „sprowadzić na ziemię”.

Myślę, że Apple ma straszny problem. Tym problemem jest coś co nazywa się bonus innowatora. Użytkownicy poznali markę jako innowacyjną – za to ją pokochali. Jeśli Apple w najbliższych kilku latach znowu nie zacznie zaskakiwać innowatorskimi rozwiązaniami to nie będą mogli już tak windować ceny swoich produktów jak robią to teraz.

To nie pierwszy raz kiedy Bushnell wypowiada się krytycznie o Apple. W połowie lat 80-tych był jednym z niewielu ludzi, którzy publicznie wypowiadali się o tym, że wyrzucenie Jobsa z Apple było bardzo złym pomysłem.

Skąd teraz będzie pochodzić innowacyjność Apple? A może romans z Pepsi przyniesie dobre pomysły?

-Mówił sarkastycznie nawiązując do tego, że wtedy CEO Apple został John Sculley – były prezes Pepsi.

st_2133673b

Oczywiście, że było by wspaniale gdyby Steve Jobs żył i nadal był kapitanem okrętu o prostym imieniu Apple ale niektórzy twierdzą, że od momentu przejęcia władzy przez obecnego Prezesa Tima Cooka firma nie wykazała żadnych oznak spowolnienia na froncie innowacji, a te są tylko jednym z wielu czynników, na które złożył się sukces firmy. Można jednak powiedzieć, że Apple działa coraz bardziej zachowawczo i zamiast ryzykować, przekształca innowacje w doskonały produkt dla rynku masowego. Co Wy myślicie o obecnych działaniach Apple?

[source name= cultofmac url= http://www.cultofmac.com/310787/man-hired-steve-jobs-explains-apples-dreadful-problem/]

To Top