Aplikacje na iOS i OS X

Workflow – zautomatyzuj wykonywane czynności

Każde elektroniczne urządzenie byłoby bezużyteczne bez odpowiednio dopracowanego oprogramowania. Sam system iOS jak możemy zauważyć na przestrzeni lat strasznie się rozwija, chociaż patrząc na jego możliwości to rozwój zastosowanych w nim funkcji jest mniejszy w porównaniu z konkurencją lecz trzeba przyznać każda nowa funkcja jest przemyślana i na pewno potrzebna.

Oczywiście sam system iOS, też byłby niczym gdyby nie masa dostępnych aplikacji o których odpowiednie dopasowanie do naszych wymagań i zastosowań stara się ogromna ilość deweloperów.

Workflow: Powerful Automation Made Simple otwiera nam okno na nowy wymiar możliwości które możemy wykonać dzięki mobilnym aplikacjom. Aplikacja działa na zasadzie składania poszczególnych czynności, tworząc jedną akcję którą możemy wywołać w dowolnym miejscu dzięki udogodnieniom jakim są rozszerzenia dostępne w systemie iOS 8.

Akcje możemy tworzyć sami lub też skorzystać z tych które są dostępne w galerii aplikacji. Oczywiście te już dostępne możemy dowolnie edytować dostosowując je do własnych potrzeb.

[half]Workflow 1[/half] [half_last]Workflow 2[/half_last]

Dla rozjaśnienia działania samej aplikacji zaprezentuje rozwiązania dostępne w bibliotece programu które lekko edytowałem:

1. Workflow dzięki któremu możemy składać animację .gif z dostępnych zdjęć z biblioteki.

Workflow 3

Jak już wspomniałem każdą akcję możemy dowolnie edytować dodając kolejny czynności które nasz workflow będzie musiał wykonać. Ja na przykład dodałem do niego możliwość automatycznego wysłania utworzonego pliku .gif na serwer Dropbox.

2.  Kompresja wybranych elementów do pliku o nazwie załącznik.zip oraz przesłanie go do wybranego adresata na adres e-mail.

Workflow 4

Tutaj edytując Workflow dodałem aby automatycznie plik .zip był zapisany pod nazwą załącznik. Opcjonalnie możemy dodać również adresatów do których załącznik może być przesłany. Sami możemy też dołożyć do tego workflow akcję, dzięki której np. nasz załącznik po utworzeniu i wysłaniu na adres e-mail również zostanie wrzucony na serwer Dropbox.

Oczywiście nie musimy korzystać tutaj z gotowych zadań dostępnych w galerii programu, możemy dowolnie tworzyć wybrane przez siebie układając je z dostępnych w programie funkcji które są podzielone na kilka kategorii.

Lista tych kategorii wygląda następująco:

1. Apps – wszystkie akcję które możemy wywołać w programach,

2. Calendar – operację które możemy wykonać w kalendarzu np. szybko dodać nowe wydarzenie,

3. Contacts – operację na kontaktach np. znajdź kontakt, zadzwoń itp.,

4. Documents – operację na dokumentach np. skompresuj do pliku .zip, wydrukuj, utwórz z wybranego pliku plik .pdf,

5. Maps – możliwość wywołania akcji z aplikacji mapy firmy Apple np. nawigacja do wybranej pozycji,

6. Music – wywołanie zdarzenia z aplikacji muzyka np. znajdź utwór, wstrzymaj, odtwórz itp.,

7. Photos & Video – akcje które możemy wywołać w galerii zdjęć np. zrób zdjęcie, przytnij, obróć, utwórz plik .gif,  itp,

8. Scripting – operacje na plikach, urządzeniu i samych akcjach np. zmień nazwę, ustaw jasność wyświetlacza, zmień głośność,

9. Sharing – wszelkiego rodzaju akcję, które umożliwiają nam udostępnianie treści np. udostępnij na facebook’u,

10. Text – operację na tekście, np. tłumacz zaznaczony tekst, odtwarzanie tekstu,

11. Web – wszelkiego rodzaju operację głównie na adresach internetowych np. dodaj do listy czytelnia, otwarcie linku w innej przeglądarce itp.

Tworzenie akcji polega na dodaniu jedna po drugiej każdej z czynności które mają się wykonać.

Na opisanym wcześniej przykładzie, sprawdźmy dokładnie z jakich elementów się składa:

Workflow 5

W celu wywołania gotowej akcji należy w aplikacji kliknąć ikonę udostępniania (zrzut 1), następnie klikamy Run Workflow (zrzut 2) i wybieramy jedną z wcześniej utworzonych przez nas akcji (zrzut 3). Po czym w otwartym oknie wszystkie poszczególne elementy wybranego workflow zostaną wykonane.

Możliwości tej aplikacji są ogromne, mógłbym tutaj godzinami opisywać poszczególne elementy aplikacji, tworząc zarówno proste jak i zaawansowane akcję dzięki którym ułatwimy i znacznie skrócimy wykonywane przez nas zadania na urządzeniu. Sam dopiero zaczynam przygodę z Workflow, lecz jak tylko uda mi się stworzyć jakieś ciekawe workflow dzięki któremu będziemy mogli zrobić coś naprawdę fajnego od razu się z Wami podzielę (sama aplikacja umożliwia także udostępnianie utworzonych przez nas akcji innym użytkownikom).  Osoby które już korzystają z tej aplikacji zapraszam do podzielenia się wrażeniami.

Sama aplikacja jest niestety płatna, ale szczerze powiedziawszy warta każdego centa. Polecam!

[appstore id=915249334]

 

 

 

 

To Top