Patenty Apple

Złącze USB-C. Moda na jeden multifunkcyjny port

Złącze USB-C

Ujednolicone złącze dla wszystkich sprzętów.

Apple w nowym 12-calowym MacBooku zdecydowało się umieścić port USB C. Na ile przyszłościowy? Okaże się już niebawem, a tymczasem coraz więcej mówi się o zmodyfikowanym autorskim interfejsie dla wszystkich urządzeń Apple.

Przede wszystkim chodzi o wygodę użytkowników. No właśnie, gdzie tu wygoda gdy pod ręką musimy mieć kilka przejściówek by używać jeszcze obecnie działających urządzeń w standardzie USB 2.0 oraz 3.0. USB-C ma zamiar zastąpić każdy inny port. Spokojnie, gdy tak się stanie zapomnimy raz na zawsze o starych portach USB, a na świecie zapanuje pokój.

Apple planuje ustandaryzować wszystkie swoje urządzenia.

Przesłanki oparte są na opublikowanym niedawno patencie Apple. Za pomocą odpowiedniego adaptera, port Apple był by w stanie wysyłać i odbierać sygnały za pośrednictwem tradycyjnych USB, USB2 i USB3. W grę wchodzą porty DVI, HDMI, DisplayPort, a także Ethernet, Lihtning, dokładnie tak jak robi to obecnie USB C.

Złącze USB-C

Im więcej, portów tym gorzej

Apple nawet sugeruje, że nowe złącze może zastąpić obecny Lightning. Nadal wydaje się to mało prawdopodobne. Lightning służy tylko nieco ponad dwa lata, a Apple musiało zmagać się z nieprzychylnymi opiniami wielu użytkowników, gdy firma w końcu porzuciła swoje stare 30-stykowe złącze po dziewięciu latach wysłużonej pracy. 

Głównym celem tego złącza jest zaprzestanie bałagnu i standaryzacja portu. Można argumentować, że to właśnie Apple przyczyniło się do bałaganu nie biorąc pod uwagę Micro USB w swoich sprzętach, a decydując się na własne zastrzeżone złącza dla iPhone, iPad i iPod. Jak na ironię, złącze Apple, może ale nie musi być właśnie portem USB-C.

[source name=CultofMac url=http://www.cultofmac.com/321363/apple-patent-explains-how-usb-c-will-make-every-other-connector-obsolete/]

To Top