Aplikacje na iOS i OS X

IKO – Portfel i bank w iPhonie

Jeżeli mam być szczery to nie mogę się już doczekać obsługi Apple Pay w Polsce. Znając ich politykę tak prędko to nie nastąpi, choć wbrew pozorom – Infrastruktura płatnicza w Polsce spokojnie radzi sobie z Apple Pay. Spróbujcie dopiąć amerykańską kartę płatniczą do swojego iPhone’a. Zapłacicie iPhonem w każdym punkcie sprzedaży których terminale obsługują płatności zbliżeniowe. Wniosek? Pod względem bankowości mobilnej jesteśmy naprawdę wysoko rozwinięci.

Jednym z argumentów tej tezy jest aplikacja IKO stworzona przez PKO Bank Polski. Pozwala nam ona zlecać przelewy, sprawdzać stan konta bankowego, a dodatkowo – płacić w sklepach (Apple Pay Mini?) i wypłacać pieniądze z bankomatu, a to wszystko za pomocą iPhone’a.

Jak to działa?

Całe działanie tych usług opiera się na tymczasowych kodach BLIK, które podczas płacenia lub wypłacania pieniędzy z bankomatu należy po prostu podać. Kody te są jednorazowe i tymczasowe. Nowy kod pojawia się co 2 minuty.

Instalacja i aktywacja aplikacji IKO

Apkę IKO pobieramy z App Store (link do apki znajdziesz na dole artykułu). Aktywację rozpoczynamy wysyłając SMSa, który potwierdzi nasz numer telefonu. Na iPhonie należy zaakceptować wysłanie wiadomości. Nie zmieniaj jego treści! Następnie ustalasz kod PIN, który będzie odblokowywał aplikację. Niżej wybieramy z jakim kontem chcemy powiązać aplikację. Może to być konto PKO BP, Inteligo, lub… bez konta – o tej funkcji parę słów za chwilę.

Przy wybieraniu opcji PKO BP zostanie ci wyświetlony kod, który musisz podać w zakładce IKO w zarządzaniu kontem na stronie ipko.pl. W przypadku opcji Inteligo podążaj za wskazówkami na ekranie. W przypadku tych dwóch opcji aktywacja się nie kończy. Wkrótce zadzwoni do Ciebie pracownik banku, aby potwierdzić twoją tożsamość.

[youtube id=VYWyxofaTH4]

Jak płacić?

To proste. Po zalogowaniu się do aplikacji w centralnym punkcie ekranu zobaczysz 6-cyfrowy kod BLIK. To właśnie ten kod musisz podać w terminalu płatniczym, bankomacie, banku, internecie i innych tego typu miejscach by móc zapłacić/wypłacić pieniądze. Podajesz ten kod, po przyjęciu kodu przez urządzenie iPhone zapyta się ciebie czy operacja płatnicza została zainicjowana i poprosi o zgodę na płatność. Aby użyć tej funkcji musisz być połączony z internetem. Jeżeli jednak nie masz możliwości połączenia się z internetem, to możesz użyć czeków.

Kolejna świetna funkcja – Czeki

Aplikacja do poprawnego działania wymaga dostępu do internetu. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. No i właśnie PKO BP genialnie to rozwiązało. Funkcja Czeki pozwala ulokować konkretną sumę pieniędzy, tak aby można było zapłacić telefonem bez dostępu do internetu. Do każdego czeku dopisywany jest 9-cyfrowy kod BLIK, który użyjesz w celu zapłacenia za zakupy lub wypłacenia pieniędzy z bankomatu. Przed rozpoczęciem tworzenia pierwszego czeku musisz ustalić PIN dla czeków. Żeby można było płacić offline, będziemy musieli ustawić osobny kod PIN dla czeków. W przypadku gdy z naszego czeku użyjemy mniejszą sumę niż ulokowaną w czeku, jego reszta z powrotem wraca na konto bankowe. Czeki te możesz również przekazać innej osobie, np. dziecku. Wystarczy podać kod BLIK czeku i PIN do czeków.

[youtube id=0b-ZemUrtmw]

Gdzie mogę używać IKO?

PKO poradziło sobie z tym pytaniem. W aplikacji możemy otworzyć mapę wraz z nałożonymi punktami gdzie możemy zapłacić poprzez IKO.

iko1

A co najlepsze…

IKO może mieć każdy. Nieważne czy masz konto w PKO Banku Polskim czy nie. Apka IKO oferuje założenie portmonetki, czyli samodzielnego konta do obsługi IKO. Coś jak PayPal. Ze swojego głównego konta przelewamy pieniądze na konto i możemy już płacić. Oprócz przedstawionych wyżej funkcji możemy od razu przez apkę doładować telefon, wysłać przelew, sprawdzić kurs walut i wiele innych funkcji. Sprawdźcie sami. Dowiedziałem się również od PKO że za niedługo do apki zostanie wdrożone odblokowywanie apki poprzez Touch ID.

A czy ktoś z Was płaci już telefonem? Jeżeli tak to pochwalcie się jaką apką! Zapraszamy do dyskusji!

[appstore id=597657968]

To Top