Naszymi oczami

iPod Shuffle – czy nadal warto?

iPod. Pamiętacie jeszcze co to jest? Tak, to małe urządzenie, które zrewolucjonizowało świat odtwarzaczy MP3. Wersja Shuffle to jego najmniejsza odmiana bez jakiegokolwiek wyświetlacza którą zaprezentowano po raz pierwszy na początku 2005 roku.

Notka biograficzna

Są 4 generacje „szufelki”. Opisywana tu, to jego czwarta, a zarazem najnowsza odmiana. Generacja ta zadebiutowała wraz z iPodem touch 4 i nano 6 generacji na specjalnej prezentacji Apple we Wrześniu 2010 roku. Obecny model miał dwa „liftingi” w 2012 i całkiem niedawno w 2015 roku. Zmieniono tylko kolory. Jego następna generacja jest bardzo niepewna i prawdopodobne jest, że już nie uświadczymy nowego modelu.

Bez tytułu

Dla kogo przeznaczony jest iPod?

Przede wszystkim dla aktywnych ludzi, lub po prostu osób lubiących sprzęt Apple. Sportowcy docenią go za małe wymiary i wagę, prostotę obsługi nawet w ruchu i klips, dzięki któremu mogą go przyczepić do swojego ubrania bez żadnych opasek itd. Nada się także świetnie, jeżeli macie iPhone’a o pojemności 8GB i nie ma miejsca nawet na te kilka utworów z iTunes. To przede wszystkim skłoniło mnie do kupna go półtorej roku temu.

iPod-shuffle-lifestyle-001

Co znajdziemy w pudełku

W typowo „iPodowym”, przezroczystym,  pudełeczku, oprócz urządzenia znajdziemy malutką instrukcję, naklejkę z jabłkiem adekwatną do rozmiaru Shuffle, ultra krótki kabelek do synchronizacji i stare słuchawki Apple EarPhones. Moim zdaniem już od 2 i pół roku powinni dorzucać do niego EarPodsy które są zdecydowanie lepsze chociaż podejrzewam, że wtedy cena urządzenia byłaby wyższa.

image

Wykonanie

Jak to przystało na Apple, iPod wykonany jest z aluminium i wszystko jest idealnie spasowane. O kolorach nie będę się wypowiadał, bo jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje ale mi najbardziej przypadł do gustu klasyczny, srebrny kolor.

image

Pojemność

4 generacja posiada tylko jeden wariant pojemności i są to 2GB pamięci. Na czysto zostaje z niej ok 1,9GB. Może to niewiele ale na pewno starczy na ulubione utwory lub krótkie playlisty, a także jakiegoś audiobooka.

Synchronizacja

Dostępna za pośrednictwem nielubianego przez użytkowników programu iTunes. Sam nie wiem dlaczego. Moim zdaniem cały proces wgrania plików jest bajecznie prosty, a wszystko ładnie posegregowane.

Sterowanie

Szufelka wyposażona jest w kółko na przodzie przypominające nieco Quick Wheel. Są to jednak tylko najzwyklejsze przyciski głośności, następny i poprzedni utwór, oraz play/pause. Na górze tego urządzonka znajdziemy  port słuchawkowy jack 3,5mm, małą diodę sygnalizującą o stanie naładowania baterii, przełącznik o trzech pozycjach (wyłączony, odtwórz po kolei i odtwórz w trybie losowym), oraz przycisk do sterowania funkcją VoiceOver.

VoiceOver

To funkcja znacząco wpływająca na korzystanie z naszego iPoda. Korzysta się z niej za pomocą malutkiego, okrągłego przycisku. Jeżeli raz naciśniemy ten guziczek usłyszymy przez nasze słuchawki nazwę ścieżki i wykonawcy obecnie odtwarzanego utworu. Przytrzymując go dostaniemy dostęp do menu list utworów, które możemy zmieniać przyciskami z przodu. Ostatnią funkcjonalnością tego przycisku i funkcji VoiceOver jest informacja o stanie baterii (wystarczy nacisnąć guziczek dwukrotnie). Za pomocą iTunes możemy ustawić i zainstalować język iPoda, oczywiście znajdziemy również język Polski.

iPod i serwisy streamingowe

Shuffle jest tylko małym odtwarzaczem MP3. Nie uświadczymy w nim WiFi, co utrudni korzystanie ze streamingowanej muzyki. I o ile nie dziwi mnie brak możliwości zsynchronizowania go z takimi serwisami jak Spotify lub Deezer, to nieco poirytowałem się faktem, że nie można na niego wgrać utworów z Apple Music. Jakby nie można było wgrywać tam muzyki z „datą ważności”, pod której koniec trzeba będzie po prostu połączyć urządzenie z iTunes i przedłużyć ich korzystanie. Zatem jeśli chcieliście kupić tego iPoda z myślą o muzyce z serwisów streamingowych, to niestety – trochę się rozczarujecie…

Czy nadal warto go kupić?

Obecnie iPod Shuffle jest wyceniony przez Apple na 249zł (jeszcze nie dawno kosztował 219 zł). Dostaniemy za to mały, wygodny w użyciu i pięknie wykończony odtwarzacz MP3. Czy będą to dobrze wydane pieniądze? Zależy czego wymagamy od tego typu urządzenia. Ja uważam, że urządzenie jest warte swojej ceny.

To Top