Osobistości Apple

Steve Jobs. Sukces jest w Tobie

Witajcie Przyjaciele. W tym poważnym dniu chciałbym podzielić się moją rekfleksją na temat założyciela firmy Apple, Steve’a Jobs’a. Jak na pewno wiecie dziś mija kolejna rocznica śmierci Jobs’a.

Początkowo pragnąłem aby tekst był pełen patosu i wzniosłości dla Steve’a, jednak moi redakcyjni koledzy mnie uprzedzili i zrobili to dużo lepiej. Dlatego moja myśl skupi się bardziej na życiu Jobs’a niżeli na samej okrutnej chorobie i jego cierpieniu, nad którym każdy z nas powinien się zadumać choć przez chwilę. Największym pomnikiem dla geniusza, to fakt, że stworzył produkt który pokochał i dał go ludziom, a jego legenda trwa. Zawsze gdy myśle o ludziach sukcesu, z tyłu głowy przewijają się słowa Maximus’a Meridus’a.

Niech wasze czyny za życia, odbiją się echem w przyszłości.

I tak właśnie stało się w przypadku założyciela Apple. Mistrz Jobs stworzył imperium, markę, ale przede wszystkim dał ludziom marzenia. Gdzie tkwił sekret? Jak żyć by osiągąć taki sukces? Polski bloger Maciej Nieciejski sparafrazował i opublikował  zasady jakimi kierował się Jobs na łamach portalu Mediapolis.

 1. Rób to co kochasz robić. Znajdź swoją pasję.  Jedynym sposobem, aby osiągnąć sukces jest  kochać, to co robisz.
 2. Bądź inny. Myśl inaczej. Wyróżniaj się. Jesteś kapitanem swojego żaglowca czy jednym z wielu w konwoju ?
 3. Jak najlepiej wykonuj swoją pracę.Bądź głodny sukcesu. Sięgaj wyżej i dalej.
 4. Najpierw zrób a potem zapisz na papierze. Nawet nie wiesz jak wielu dojrzałych biznesmenów o tym zapomina.
 5. Bądź przedsiębiorczy. Szukaj i wprowadzaj nowe pomysły. Nie bój się bycia innym niż wszystko to co do tej pory spotkałeś na rynku. Bądź śmiały, skuteczny i … konsekwentny.
 6. Zaczynaj od małych rzeczy , ale myśl o wielkich. Nie przejmuj się zbyt wieloma rzeczami na raz. Nie myśl tylko o jutrze, ale o przyszłości.
 7. Myśl , żeby być liderem na rynku. Pamiętaj, że zwycięzca jest tylko jeden. Trzymaj rękę na pulsie i kontroluj najważniejsze technologie i trendy w Twojej dziedzinie.
 8. Skup się na wyniku. Ludzie oceniają cię po wydajności. Bądź miarą jakości.
 9. Zapytaj o opinię. Proś o informacje ludzi z różnych środowisk. Każdy ci powie , chociaż jedną wartościową rzecz.
 10. Innowacja. Innowacja odróżnia lidera od ucznia. Daj innym ludziom wykonać połowę twoich czynności. Zatrudniaj najlepszych ludzi i znajdź coś, co wszystkich ich zjednoczy nawzajem.
 11. Ucz się na błędach. Kiedy wprowadzasz innowacje, możesz popełnić dużo błędów. Przyznaj się od razu do własnych błędów i zabieraj się szybko do pracy.
 12. Ucz się przez cały czas. Ucz się od wszystkich, Od klientów, konkurentów i partnerów. Jeśli nie lubisz swojego partnera musisz go polubić. Krytykuj swoich wrogów otwarcie , ale uczciwie.

Również myśli genialnego konstruktora są pełne inspiracji, warte uwagi, skłaniające do przemyśleń.

„Ci, którzy są wystarczająco szaleni, by myśleć, że są w stanie zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają”.

„Nie możesz połączyć wydarzeń patrząc w przyszłość; możesz je tylko połączyć patrząc wstecz. Musisz więc uwierzyć, że Twoja przeszłośc stanie się wypadkową Twojej przyszłości. Musisz w coś wierzyć – w przeczucie, przeznaczenie, życie, karmę, cokolwiek. To podejście nigdy mnie nie zawiodło i uczyniło wielką różnicę w moim życiu”.

„Ludzie myślą, że koncentracja polega na mówieniu „tak” rzeczy, na której chcesz się skoncentrować. Ale tu zupełnie nie o to chodzi. Koncentracja polega na mówieniu „nie” setkom innych dobrych pomysłów, które tam są. Musisz wybierać ostrożnie”.

the-new-cover-of-the-steve-jobs-biography-shows-him-as-a-young-man

„Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go, żyjąc cudzym życiem. Nie wpadajcie w pułapkę dogmatów, żyjąc poglądami innych ludzi. Nie pozwólcie, żeby hałas cudzych opinii zagłuszył wasz własny wewnętrzny głos. I najważniejsze – miejcie odwagę kierować się sercem i intuicją”.

„Potrzeba pasji i zaangażowania, żeby naprawdę dogłębnie coś zrozumieć, przeżuć, a nie tylko szybko przełknąć. Większość ludzi nie poświęca na to czasu”.

„Prostota może być trudniejsza od komplikacji: trzeba się ciężko napracować nad wydobyciem czystej myśli, która pozwala na prostotę. Ale warto – bo kiedy już się to ma, można przenosić góry”.

Steve_jobs_3

„[Odejście z Apple] to było trudne do przełknięcia lekarstwo, ale chyba pacjent go potrzebował. Czasami życie uderzy cię cegłą w głowę. Nie trać wiary. Jestem przekonany, że jedyną rzeczą, która dawała mi siłę, by iść ciągle naprzód, było to, że kocham to, co robię”.

„Nie zależy mi na tym, by zostać najbogatszym człowiekiem na cmentarzu. Pójść spać, mogąc powiedzieć, że zrobiło się coś cudownego – to jest dla mnie ważne”.

„Kiedy miałem 23 lata byłem wart ponad milion dolarów, ponad 10 milionów dolarów gdy miałem 24 lata, a kiedy miałem 25 lat było to już ponad 100 milionów dolarów. Ale to się nie liczyło, ponieważ nigdy nie robiłem tego dla pieniędzy”.

„Twoja praca wypełni dużą część Twojego życia i jedyny sposób na to aby być prawdziwie spełnionym to robić to co wierzysz, że jest świetną robotą. A jedyny sposób na robienie świetnej roboty to kochanie tego, co robisz. Jeśli jeszcze tego nie znalazłeś, szukaj dalej. Nie spoczywaj”.

Steve_Jobs_portrait_by_tumb

„Przez ostatnie 33 lata, każdego poranka patrzyłem w lustro i pytałem się siebie: „Gdyby dzisiaj był ostatni dzień mojego życia, czy chciałbym robić to co dzisiaj mam zamiar zrobić?”. I kiedykolwiek odpowiedź brzmiała „nie” przez zbyt wiele dni z rzędu, wiedziałem, że muszę coś zmienić”.

„Świadomość tego, że pewnego dnia będę martwy jest jednym z najważniejszych narzędzi, jakie pomogły mi w podjęciu największych decyzji mojego życia. Prawie wszystko – zewnętrzne oczekiwania wobec ciebie, duma, strach przed wstydem lub porażką – wszystkie te rzeczy są niczym wobec śmierci. Tylko życie jest naprawdę ważne. Pamiętanie o tym, że kiedyś umrzesz jest najlepszym sposobem jaki znam na uniknięcie myślenia o tym, że masz cokolwiek do stracenia. Już teraz jesteś nagi. Nie ma powodu, dla którego nie powinieneś żyć tak, jak nakazuje ci serce”.

stevejobs

„Nikt nie chce umrzeć. Nawet ludzie, którzy chcą iść do nieba nie chcą umrzeć by tam się dostać. A mimo to śmierć jest celem wspólnym dla nas wszystkich. Nikt od niego nie uciekł. I tak powinno pozostać, ponieważ Śmierć jest prawdopodobnie największym wynalazkiem Życia. To jest Życiowy agent zmiany. Odchodzi to co stare by zrobić drogę dla tego co nowe. W tym momencie to nowe to ty, ale któregoś dnia, nie tak daleko od tej chwili staniesz się tym starym, które odejdzi”e.

Obyśmy wszyscy mieli siłę do wielkich myśli i czynów. Trzymam za Was kciuki i życzę powodzenia w kreowaniu swojej Wielkiej przyszłości. Uczmy się od najlepszych. Dziękujemy Steve!

To Top