Informacje i nowości

Apple Pay działa w Polsce! I wiemy jak go uruchomić!

Na łamach naszego portalu wiele razy przetaczał się wątek dotyczący usługi płatności zbliżeniowej Apple – Apple Pay. Mówiliśmy miedzy innymi o triku jak go odpalić oraz o ciekawej reklamie w Australii. Z dniem dzisiejszym, każdy z nas może (nieoficjalnie) sobie wspomnianą usługę uruchomić.

Wszystkiego możemy dokonać za pomocą aplikacji boon. którą można pobrać z App Store. Należy mieć na uwadze, że apka jest dostępna tylko w brytyjskim sklepie więc tylko na potrzebę jej pobrania trzeba będzie utworzyć Apple ID zarejestrowane w Wielkiej Brytanii.

Po pobraniu aplikacja grzecznie nas poprowadzi po procesie konfiguracyjnym. Mimo że jest dostosowana na rynek brytyjski to nie ma problemu z zarejestrowaniem się przez obywatela Polski. Ba! Nie ma nawet problemu z rejestracją polskiego numeru telefonu (o który aplikacja poprosi i zweryfikuje  SMSem). Nawet nie ma problemu z dopisaniem polskiej karty do aplikacji (o czym poniżej)

Aby wszystko działało musimy zmienić region systemu iOS (i watchOS jeżeli chcemy też mieć Apple Pay na swoim zegarku) na Wielką Brytanię. Jest to konieczne by system uruchomił usługę w apce Wallet. Po wszystkim możemy kliknąć w aplikacji ‚Add to Apple Wallet’. Powinna sie ukazać plansza Apple Pay:

image

Po wszystkim zobaczymy w aplikacji Wallet zakładkę Apple Pay w której bedzie znajdować się karta. image

Aby użyć karty wystarczy przybliżyć (nawet zablokowanego) iPhone’a do terminala płatniczego. Automatycznie po wykryciu połączenia NFC ekran zaświeci się i pokaże kartę z dopiskiem ‚Zapłać przez Touch ID’. Jeżeli iPhone nie zaświeci sie mimo przybliżenia do terminalu należy stuknąć dwukrotnie przycisk Home na zablokowanym ekranie lub otworzyć apkę Wallet i wybrać kartę w przypadku odblokowanego telefonu. W przypadku Apple Watcha wystarczy dwukrotnie nacisnąć przycisk boczny.

image

Co ciekawe możemy też podejrzeć ostatnie płatności. Wystarczy skorzystać z apki Wallet:image

A teraz na szybko o samej aplikacji. Boon. na start daje nam 5£ do wykorzystania na płatności. Jest to swego rodzaju prezent na start. Jak wspomniałem wcześniej – nie ma problemu z dopisaniem polskiej karty płatniczej do aplikacji. Należy mieć na uwadze że aplikacja bedzie nas rozliczać w funtach, więc wraz z doladowywaniem karty musimy mieć na uwadze że nasz polski bank trochę potrąci pieniędzy w ramach przewalutowania. To powoduje że ten sposób wydaje się średnio opłacalny.

Tak więc czy warto używać tego na codzień? Nie. Można to potraktować jako swego rodzaju ciekawostkę i opcjonalnie dodatkowy sposób płatności, w końcu mamy na start za nic 5£ (czyli lekko ponad 25 zł). Wbrew pozorom, w Polsce można spotkać terminal płatniczy na każdym kroku, tym bardziej ten który obsługuje Apple Pay. Można śmiało płacić w takich sklepach jak Biedronka, Lidl czy Żabka.

EDIT: 19.05.2016 20:15

Kierujecie do nas pytania czy przedstawiony sposób jest na pewno bezpieczny i czy nie ma w nim jakiegoś ‚haczyka’. Zapoznaliśmy się z wszelką dokumentacją od wydawcy aplikacji. Korzystanie z usługi przez pierwsze 12 miesięcy jest darmowe. Po roku wynosi to 0.99£/msc. Dodatkowo płatność wykonana poprzez telefon poza granicami Wielkiej Brytanii objęta jest dodatkową opłatą wynoszącą 1,25% od płatności.

Źródło: RedmondPie

Uwaga! W takich przypadkach jak tworzenie kont bankowych jesteś zobowiązany do podawania informacji zgodnie z prawdą! Korzystając z aplikacji podlegasz regulaminowi aplikacji i przepisami obowiązującymi w Wielkiej Brytanii. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ponoszone dodatkowe koszty za używanie aplikacji oraz za wszelkie problemy związane z użytkowaniem aplikacji.

Komentarze
To Top