Naszymi oczami

Dodatkowa przestrzeń na dysku dzięki rozwiązaniom TarDisk!

Jeżeli borykasz się z brakiem wolnego miejsca na dysku w swoim MacBooku i chciałbyś niższym kosztem powiększyć jego pojemność, to ten artykuł, jest dla Ciebie.

Karta TarDisk przeznaczona jest dla użytkowników laptopów Apple, którzy borykają się z brakiem wolnego miejsca na dysku. Rozwiązaniem dla nich może być karta pamięci o pojemności 128 albo 256 GB.

Jeżeli zdecydujesz się na zakup karty, otrzymasz 12% zniżki korzystając z tego linku.

TarDisk łączy w sobie wysoką jakość z najnowszą technologią. Karta składa się z dwóch warstw (zewnętrznej – aluminiowej obudowy oraz wewnętrznej w której skład wchodzą podzespoły elektroniczne takie, jak: styki elektryczne, pamięć MLC flash NAND czy kontrolery pamięci flash):

  1. Obudowa wycięta z jednego kawałka aluminium (tzw. Unibody) pasuje kolorystycznie do obudowy komputera. Aluminium pełni także rolę radiatora pasywnego.
  2. Wszystkie styki elektryczne zostały zanurzone w 14 kt złocie, oraz precyzyjnie zaprojektowane aby zapewnić niezawodny przekaz transferu danych.
  3. Pamięć oparta jest na kościach MLC flash NAND zapewniających do 256 GB dodatkowego miejsca.
  4. Wysokiej klasy kontrolery pamięci flash zapewniają stabilny i szybki dostęp do danych.

Karta jest zaprojektowana tak aby idealnie wkomponowała się w komputer, dlatego do wyboru są różne wersje dostosowane do konkretnych modeli MacBooków. TarDisk zaleca się wyciągać przy użyciu dołączonej kostki (przypominającej gitarową).

Kartę można używać jak zwykły dysk zewnętrzny (z możliwością podziału na partycje) idealnie współpracujący z Time Machine. Dzięki oprogramowaniu TarDisk Pear możliwa jest konfiguracja jako jeden dysk wirtualny działający na zasadzie Fusion Drive!

Fusion Drive jest inteligentną pamięcią masową, która integruje szybką technologię flash z pojemnym dyskiem twardym (w tym przypadku z kartą pamięci). Często używane aplikacje, dokumenty i zdjęcia pozostają w szybszej pamięci, a te rzadziej używane są przenoszone na dysk twardy (w tym przypadku kartę pamięci). W miarę jak system będzie poznawał Twoje zwyczaje, zauważysz szybsze uruchamianie aplikacji i otwieranie plików.

tardisk

Złoty kolor ikony dysku oraz dwa paski prezentujące ilość wolnego oraz zajętego miejsca to naturalny efekt i nikt nie powinien się tym faktem frasować.

Zastosowana przez Apple magistrala zapewne negatywnie wpływa na prędkość odczytu i zapisu, dlatego mimo użycia pamięci półprzewodnikowej prędkość zapisu waha się w granicach 73 MB/s, natomiast odczytu wynosi ok 80 MB/s. Jeżeli karta działa w trybie Fusion Drive prędkość odpowiada zamontowanemu dyskowi SSD, choć otwarcie plików czy programów, które system przeniósł na kartę zajmuje więcej czasu.

Zanim zdecydujesz się sparować kartę z dyskiem twardym musisz wiedzieć, że „rozłączenie” tych dwóch pamięci wymaga przywrócenia systemu z kopii zapasowej. Utworzenie dysku hybrydowego przy pomocy dodatkowej pamięci jaką oferuje karta TarDisk jest bardzo proste, ponieważ producent załączył bardzo klarowną instrukcję:

Krok 1: Wykonaj kopię zapasową za pomocą Time Machine.

Krok 2: Wyłącz FileVault (szyfrowanie dysku) oraz hasło sprzętowe.

Krok 3: Odepnij wszystkie urządzenia peryferyjne oraz upewnij się, że posiadasz więcej niż 10% wolnego miejsca na dysku.

Krok 4: Wyłącz komputer i uruchom ponownie przytrzymując command+s aż do czasu gdy na ekranie wyświetlą się białe wiersze tekstu. Następnie wpisz komendę fsck -fy i zatwierdź klikając Enter. Poczekaj aż komputer ukończy polecony proces, po czym jeszcze raz wpisz i zatwierdź powyższą komendę. Powinieneś zobaczyć status „The volume (nazwa dysku) appears to be OK” Aby uruchomić ponownie komputer wpisz reboot i zatwierdź klikając Enter.

Krok 5: Zweryfikuj dysk twardy używając pierwszej pomocy w programie Narzędzie dyskowe.

Krok 6: Zamknij wszystkie programy (z paska menu kliknij w logo  –> Wymuś koniec).

Krok 7: Włóż kartę do slotu.

Krok 8: Uruchom program TarDisk Pear i postępuj zgodnie ze wskazówkami.

Warto dodać, że na utworzonym w ten sposób Fusion Drive nie zainstalujemy Bootcampa. Uruchomienie Wirtualnej maszyny będzie jednak możliwe.

Proces powrotu do stanu sprzed połączenia tych dwóch pamięci w jedną wirtualną jest troszkę dłuższy i zmieszczony został w aż 17 krokach. Jednakże i w tym przypadku producent uratował nas dokładną instrukcją.

Warto dodać, że wsparcie stoi na najwyższym poziomie. Pytania można zadawać na czacie (bezpośrednio na stronie producenta) albo wysyłając na adres e-mail. Odpowiedzi zarówno pierwszą jak i drugą drogą przychodzą szybko, są treściwe oraz pomocne 🙂

Obecnie karty używam w konfiguracji Fusion Drive ale zastanawiam się czy nie powrócić do stanu „sprzed” i korzystać z niej jak z dysku zewnętrznego, do którego przeniosę wszystkie pliki znajdujące się w usłudze OneDrive oraz bibliotekę zdjęć.

W skład zestawu wchodzi:

  • Karta TarDisk o pojemności 128 albo 256 GB.
  • Kostka do wyciągania karty ze slotu.
  • Instrukcja obsługi, która dostępna jest także poprzez przeglądarkę internetową.

tardisk

TarDisk dostępny jest w dwóch wariantach pojemnościowych:

  • 128 GB = $ 149
  • 256 GB = $ 399

Jeżeli zdecydujesz się na zakup karty, otrzymasz 12% zniżki korzystając z tego linku.

Komentarze
To Top