Patenty Apple

Słuchawki EarPods z wbudowanymi sensorami biomedycznymi

Słuchawki EarPods z biosensorami

W ostatnich dniach, pojawiła się plotka mówiąca o tym, że Apple planuje wydać nową wersję słuchawek EarPods ze zintegrowanymi sensorami pracy serca oraz ciśnienia krwi. „Informacja” pojawiła się na platformie Secret.ly, a dyskusja na jej temat jest prowadzona w serwisie Reddit.

Nowe słuchawki EarPods będą zawierały sensory bicia serca oraz ciśnienia krwi. Dodatkowo także będą zawierać iBeacon, więc nie ma szans żeby się zgubiły. Niestety, będą wymagać portu Lightning, dlatego port słuchawkowy został przeniesiony na dół urządzenia.

Urządzenie będzie zbierać dane w taki sposób jak czytnik linii papilarnych, całkowicie zaszyfrowane i bez jakiejkolwiek możliwości identyfikacji. Jednakże, fajnie będzie przykładowo, wysyłać dane do swojego lekarza, aby mógł zobaczyć, w których momentach ciśnienie krwi u użytkownika się zwiększa.

Nowy design pilota też się pojawi i zostanie dodany drugi mikrofon do lepszego zagłuszania szumów.

Platforma Secret.ly nie jest niestety znana ze swojej rzetelności i łatwo możnaby tę plotkę uznać za kłamstwo. Jednak w tym przypadku, sprawa jest zupełnie inna. Otóż okazuje się, że takiego typu słuchawki zostały udokumentowane w patentach Apple. Nie wiadomo, czy autor plotki właśnie nimi się inspirował, ale z uwagi na istniejące dowody w postaci patentów, warto się tej sprawie przyjrzeć nieco bliżej.

Słuchawki EarPods z biosensorami

W patencie złożonym w marcu 2007 roku, Apple opisywało użycie różnego typu sensorów w urządzeniach i akcesoriach, aby zbierać dane czysto fizjologiczne.

Prezentowany w tym dokumencie wynalazek może posiadać zespół systemów oraz sensorów, umożliwiających śledzenie wydajności użytkownika i może być zintegrowany w urządzeniach i akcesoriach. Taki wynalazek, może znajdować się w urządzeniach typu iPod czy iPhone, które są produkowane przez Apple.

Wynalazek również może zostać zintegrowany z zestawem słuchawkowym, który będzie posiadał jeden lub więcej „sensorów fizjologicznych”. Takie dane mogą być przesyłane do telefonu/odtwarzacza w ten sam sposób, co dane dźwiękowe (po kablu oraz bezprzewodowo).

Dodatkowo jeszcze, jako alternatywę, autorzy dokumentu niejako proponują użycie opaski (czyżby mowa o iWatch?) aby zbierać dodatkowe dane fizjologiczne. Warto dodać, że autorami patentu są Jesse Dorogusker, główny kierownik od działu akcesoriów w Apple, który przeszedł do Square w 2012 roku oraz „ojciec iPoda”, czyli Tony Fadell, który odszedł z Apple w 2008 roku.

Drugi z dokumentów, którego data złożenia to październik 2007 roku, bardziej precyzyjniej mówi o zestawie słuchawkowym, który mógłby zbierać dane fizjologiczne dzięki zamieszczonym w nim sensorom.

Wynalazek opisywany w dokumencie odnosi się do systemu monitorującego funkcje życiowe, który można umieścić bezpośrednio na głowie, bądź uszach użytkownika. System ten, może być zintegrowany z zestawami słuchawkowymi, z słuchawkami nausznymi bądź dousznymi oraz aparatami słuchowymi. System może monitorować aktywność użytkownika w trakcie wykonywania ćwiczeń czy prac. Dodatkowo, może zbierać inne dane biometryczne, choćby szybkość bicia serca, czy temperaturę ciała.

Tak więc, wynalazek może dostarczyć możliwości monitorowania wraz z zestawami słuchawkowymi czy aparatami słuchowymi, bez potrzeby dokupywania i noszenia dodatkowych akcesoriów.

Biometryka jest jedną z funkcji, która może się pojawić w iOS 8 wraz z aplikacją Healthbook, która będzie służyć do zbierania danych odnoszących się do zdrowia użytkownika. Wraz z doniesieniami, jakoby iWatch miał zawierać sensory do gromadzenia danych biometrycznych, jest jasne, że Apple szuka też innych sposobów, aby móc odczytywać różnego typu dane i być może ich plany już niebawem się ziszczą.

[source name=”MacRumors” url=”http://www.macrumors.com/2014/05/01/earpods-biometric-sensors/”]

To Top